Aktuální nabídka Ovocné stromy Rakytníky Asimina triloba Citrusové rostliny Drobné ovoce Kontakt

Citrus tangerina 'DANCY' - Citrumelo

Roubovaná rostlina, Výška kmínku: 15 cm, Celková výška rostliny: 25 - 40 cm, Stáří rostliny: 2 - 3 roky, Podnož: Citrumelo Swingle 4475, Objem kontejneru: 2 litry
více...

  • Kód produktu:2009D

Více informací

Roubovaná rostlina
Výška kmínku: 15 cm
Celková výška rostliny: 25 - 40 cm
Stáří rostliny: 2 - 3 roky
Podnož: Citrumelo Swingle 4475
Objem kontejneru: 2 litry


Vznikla r. 1867 v sadu plukovníka G. L. Dancyho v Orange Mills na Floridě, který byl založen ze stromů získaných v Tangeru. Mateřský strom byl znám od r. 1843 jako tanžerina "Moragne" v sadu Dr. N. H. Moragneho a byl dovezen z Tangeiru v Maroku majorem Atwayem, předchozím vlastníkem sadu. V USA zdomácněla a stala se jedním z nejdůležitějších citrusů. Má podíl na vytvoření řady významných kříženců jako např. tanžel Mineola, Orlando, Sampson, Seminole nebo hybridních mandarin Fortune a Frua a tangorů Dweet a Mency.
Strom vzrůstnější než ostatní mandariny, hustě olistěný, snáší nízké teploty, avšak plody jsou citlivé na chlad, obvykle bez trnů, se silným sklonem ke střídavé plodnosti a nadůrodě malých plodů. Odolný vůči většině chorob, ale citlivý na zelenou skvrnitost.
Standardně jsou plody menší až střední velikosti (4-8 cm), hmotnost 50-90 g, zploštělé, někdy s vývinem krku hruškovitého tvaru. Oplodí sytě oranžové až do červena, tenké, kožovité, lehce loupatelné, hladké a lesklé, ve stáří zrnité a hrbolaté. Dužnina tmavě oranžová až purpurová, poměrně jemná, výrazně aromatická, šťavnatá (až 55 %), velmi chutná, s vyváženým poměrem cukrů a kyselin, má 10-14 snadno oddělitelných segmentů s tužšími membránami, semencový sloupek dutý a 6-20 malých semen, která jsou vysoce polyembryonická, na průřezu pistáciově zelená. V době vyzrávání nevyžaduje snížení teploty a i v tropech vybarvuje krásně do oranžova.
Plody dozrávají v prosinci až lednu, při ponechání na stromech rychle strácejí na kvalitě, oplodí se odlupuje a pufne, dužnina pozbývá šťávu, stává se suchou (granuluje), dále jsou citlivé na poškození sluncem. Rovněž při přepravě a skladování se velmi snadno poškodí. Velké množství malých plodů ji činí atraktivní pro pěstování v květináčích. Pro velkou poptávku v době Vánoc je v USA nazývána "Christmas Tangerine". Klon "Frost Dancy" je výběr nucelárních semenáčů "Dancy" vyselektovaný Dr. Howardem B. Frostem.

Podobné produkty