Aktuální nabídka Ovocné stromy Rakytníky Asimina triloba Citrusové rostliny Drobné ovoce Kontakt

Citrus sp. 'NOVA' - Citrumelo

Středně raná odrůda.Vhodná pro pěstování v květináčích. Roubovaná rostlina, Výška kmínku: 15 cm, Celková výška rostliny: 25 - 40 cm, Podnož: Citrumelo Swingle 4475
více...

  • Kód produktu:2009N

Více informací

Roubovaná rostlina
Výška kmínku: 15 cm
Celková výška rostliny: 25 - 40 cm
Stáří rostliny: 2 - 3 roky
Podnož: Citrumelo Swingle 4475
Objem kontejneru: 2 litry

Středně raná odrůda, patří do skupiny hybridních mandarin 'Lee', 'Osceola' a 'Robinson', které všechny vytvořili F. C. Gardner a Dr. Jack Bellows křížením klementiny 'Fina' a tanžela 'Orlando' na Floridě v r. 1942, popsána a uvedena do praxe byla už v r. 1964.
Rodičovské rostliny jsou přísně cizosprašné a plodnější při sprášení cizím pylem, takže se zdá, že tyto vlastnosti převzala. Významná obchodní odrůda ve Španělsku, Izraeli a Jihoafrické republice. Strom rozložitý, středně vzrůstný, obvykle bez trnů nebo jen s malými trny, které časem mizí, listy protáhlé, podobné klementinám, brzy nastupuje do plodnosti, je však nutná probírka násady, aby se omezil mírný sklon ke střídavé plodnosti.

Ve vlhkých pobřežních oblastech náchylná k antraknóze a hnilobě. Květy velmi intenzivní vůně. Plody středně velké (5-7,5 cm), hmotnost 100-140 g, podobné tanželu 'Orlando' velikostí i tvarem, zploštělé až kulovité, báze propadlá. Oplodí tenké, kožovité, přiléhavé, nesnadno loupatelné, jemně zrnité, atraktivně červenooranžové, avšak často se plně vybarvuje až po vnitřním dozrání, se silicemi a s typickými radiálními rýhami. Dužnina tmavě oranžová, jemná, šťavnatá (přes 40 %), sladká, výborné chuti i aroma, vynikající kvality. Má asi 10-11 segmentů, semencový sloupek dutý, při cizím opylení, nejlépe tangorem 'Temple', má více než 30 semen, jinak málo nebo žádná, na průřezu světle zelená, polyembryonická.
Dozrávat začíná ve druhé polovině září, plného vybarvení a zralosti dosahuje v prosinci asi týden po odrůdě 'Imperial'. Nedozrálé plody mají sklon v mírnějším nebo vlhkém podnebí na špici praskat a později vysychat, zejména na vzrůstných podnožích (např. rough lemon), může tak dojít ke ztrátě až 30 % úrody. Jako podnož je vhodná mandarina 'Cleopatra'. Plody dobře drží na stromě, při sklizni se musí stříhat, při delším ponechání však klesá kvalita, oplodí praská a vytváří falešný pupek, k omezení se používá giberelin. Vhodná pro pěstování v květináčích. Pod názvem 'Suntina' je rozšířena v Izraeli, ve Španělsku se užívá označení 'Clemenvilla'
Podobné produkty