Aktuální nabídka Ovocné stromy Rakytníky Asimina triloba Citrusové rostliny Drobné ovoce Kontakt

Citrus sinensis 'TAROCCO' (L.) Osbeck - Citrumelo

Roubovaná rostlina, Stáří rostliny: 2 - 3 roky, Podnož: Citrumelo Swingle 4475, Objem kontejneru: 2 litry, Krvavá odrůda, vznikla z kultivaru 'Sanguigno Semplice'
více...

  • Kód produktu:2030T

Více informací

Roubovaná rostlina
Výška kmínku: 15 cm
Celková výška rostliny: 25 - 40 cm
Stáří rostliny: 2 - 3 roky
Podnož: Citrumelo Swingle 4475
Objem kontejneru: 2 litry

Krvavá odrůda, vznikla z kultivaru 'Sanguigno Semplice', objevil ji r. 1930 Guisepee Brogna v Piedagaggi di Carlentini na Sicílii, nejpopulárnější italská odrůda. Strom střední velikosti, nepravidelného tvaru, listy značně rozdílné, vejčitě eliptické. Tvoří asi pětinu italské produkce pomerančů na Sicílii.
Středně produktivní, ale plody větší než u ostatních krvavých odrůd (6-9,5 cm), hmotnost 160-310 g, pevné, variabilní v tvarech, oplodí středně silné, žlutě oranžové až karmínové, přiléhavé, jemně zrnité, se silicemi. Dužnina poněkud tuhá, středně jemná a šťavnatá, zpravidla tmavě pigmentovaná, chuť velmi dobrá a výrazná, až malinová, s vysokým obsahem vitamínu C, má 8 segmentů s málo semeny nebo vůbec bez semen. Dozrává v listopadu až lednu, později než 'Moro' a 'Ovaletto Sanguigno'. Plody ponechané po dozrání dlouho na stromech ztrácejí kvalitu, ale lze je dobře skladovat.
Pigmentované pomeranče vypěstované u nás je dobré nechat několik dní po utržení uležet, pigmentace se tím zvýrazní. U této odrůdy má všechno nepravidelný tvar, listy, plody, rozvětvení i celkový vzhled, díky čemuž dostala i jméno,"Tarocco" odpovídá v italštině významu "točit se jako káča". U stromů starých kolem 25 let se vyskytuje nekompatibilita s podnoží poncirus. Ideální pro středně klimatické oblasti, možný i do zimních zahrad. Odrůda 'Tarocco Rosso' bývá uváděna i jako klon. Rozeznává se celá řada klonů a odrůd lišících se především dobou dozrávání, jiné jsou uváděny jako samostatné odrůdy, klon'Bream' má silnější oplodí..
Podobné produkty