Aktuální nabídka Ovocné stromy Rakytníky Asimina triloba Citrusové rostliny Drobné ovoce Kontakt

Citrus paradisi 'DUNCAN VARIEGATA' - Citrumelo

Grep. Úrodnost je vysoká, dozrávat začíná v prosinci, nejkvalitnější je však v únoru až březnu.
více...

  • Kód produktu:2009DV

Více informací

Roubovaná rostlina
Výška kmínku: 15 cm
Celková výška rostliny: 25 - 40 cm
Stáří rostliny: 2 - 3 roky
Podnož: Citrumelo Swingle 4475
Objem kontejneru: 2 litry

Panašovaný klon odrůdy Duncan.

Stará, středně raná úrodná odrůda, která se objevuje v mnoha klonech. Své jméno dostala po A. L. Duncanovi, který ji přivezl r. 1830 na Floridu. Vznikly z ní všechny ostatní odrůdy. Strom velký, vzrůstný, atraktivního vzhledu, listy tmavě zelené. Je považován za nejvíce chladuvzdornou odrůdu grapefruitu. Plody větší než u kultivaru 'Marsh' (8-13 cm), zploštělé až kulovité nebo obvejčité, s bazální brázdičkou a malým krkem.
Na dospělém stromu plantáže 150-200 plodů, někdy i více. Oplodí bledé až světle žluté, středně silné, hladké, mírně zrnité, snadno loupatelné, velmi aromatické, se silicemi. Dužnina bledě žlutá až žlutohnědá, tuhá, ale velmi šťavnatá, obsahuje 48 % šťávy, vitaminu C 48-50 mg/100 ml šťávy, 12-14 segmentů se středně tenkými membránami a 30-60 semen. Typická grapefruitová chuť, výrazná a vynikající. Nejsladší a nejchutnější z grapefruitů, je vhodný zejména ke zpracování na šťávy.
Pro přímý konzum se více uplatňují bezsemenné odrůdy, je však používán ke srovnávání s ostatními grapefruity, komerčně se dosud pěstuje v Indii. Úrodnost je však vyšší a snad i poněkud ranější, dozrávat začíná v prosinci, nejkvalitnější je však v únoru až březnu, kdy je podíl kyselin nejnižší, dobře drží na stromě, kde vydrží až do května. Jde o odrůdu vhodnou do skleníku, obzvláště na podnoži ponciru, pro přezimování jí stačí 5°C. Někdy se používá jako podnož.

Tangelo 'ORLANDO' - Citrumelo Tangelo 'ORLANDO' - Citrumelo