Aktuální nabídka Ovocné stromy Rakytníky Asimina triloba Citrusové rostliny Drobné ovoce Kontakt

Citrus medica L. 'BUDHOVA RUKA'

Typické atraktivní plody ve tvaru prstů. Roubovaná rostlina, Výška kmínku: 15 cm, Celková výška rostliny: 25 - 40 cm, Stáří rostliny: 2 - 3 roky, Podnož: Citrumelo Swingle 4475
více...

  • Kód produktu:2054

Více informací

Roubovaná rostlina
Výška kmínku: 15 cm
Celková výška rostliny: 25 - 40 cm
Stáří rostliny: 2 - 3 roky
Podnož: Citrumelo Swingle 4475
Objem kontejneru: 2 litry

Typické atraktivní plody ve tvaru prstů. Původem dle různých zdrojů z Číny, Japonska nebo Vietnamu a okolních oblastí Indočíny, kde byl pěstován po mnoho století za náboženskými i okrasnými účely, býval označován jako C. sarcodactylis Noot. Podle čínských zdrojů se používal v tradiční čínské medicíně k léčení řady chorob, např. astmatu, žaludeční nevolnosti, vysokého krevního tlaku nebo nemocí jater a využívá se i dnes, protože podle čínských lékařů má příznivé účinky na léčbu poruch trávení a nadýmání a též při léčbě dětské žloutenky. Pěstuje se též v Indii a na Srí Lance.
Slabě vzrůstný strom, roste spíše do výšky, má středně velké až velké, elipsovité, částečně kadeřavé tmavě zelené listy s kulatou špičkou, větve s krátkými trny, vzhledově ne příliš atraktivní, velmi citlivý na chlad. Pupeny a mladé výhony nafialovělé, hlavní kvetení na jaře a na podzim. Plody velké, nepravidelného tvaru, poněvadž se jeho karpely nespojují, 9 cm v průměru, dlouhé až 18 cm, se silným oplodím a téměř bez dužniny.
U nás se pěstuje zřídka, přestože jde o citrus, který zaplodí i v nádobách v druhém až třetím roce po naroubování. Žluté plody jsou velmi vonné a cení se jejich okrasná funkce. Jsou velmi dekorativní a užívá se jich k parfémování šatů a místností, k lékařským účelům i k výrobě cukrovinek. Jedlou dužninu však nemají, obsahuje velké množství kyselin. Zralé plody je třeba včas sklidit, aby se předešlo plísním. Vyžaduje teplo, při zimování 10-18°C. Vhodný pro pěstování v květináčích.
V Číně jsou šířeny klony "Pure Golden Prince", který je v mládí vzrůstnější a používá se především pro komerční pěstování plodů, "Green Boy", který má mladé listy zelené, kůru nafialovělou, v mládí je též vzrůstný a používá se též jako pokojová rostlina a na bonsaje. Poslední klon je "White Scholar", který je zakrslejší, mladé listy jsou zelené, kůru má bělošedou, je méně citlivý na chlad, plody jsou sušší a využívá se prakticky jen jako okrasná pokojová rostlina nebo na bonsaje.