Aktuální nabídka Ovocné stromy Rakytníky Asimina triloba Citrusové rostliny Drobné ovoce Kontakt

Citrus limetta 'SWEET' (Risso) - Carrizo

Roubovaná rostlina, Výška kmínku: 15 cm, Celková výška rostliny: 25 - 40 cm, Stáří rostliny: 2 - 3 roky, Podnož: Citrange Carrizo, Objem kontejneru: 2 litry
více...

  • Kód produktu:2048L

Více informací

Roubovaná rostlina.
Výška kmínku: 15 cm.
Celková výška rostliny: 25 - 40 cm.
Stáří rostliny: 2 - 3 roky.
Podnož: Citrange Carrizo
Objem kontejneru: 2 litry.

Sladká středozemní odrůda neznámého původu, nacházela se v medicejských zahradách již v 17. století, pravděpodobně pochází původně z Indie, kde se dosud pěstuje v oblastech Nilgris a Malabar. Strom vzpřímený, středně vzrůstný, robustního habitu, velmi plodný, koruna košatá, kulovitého tvaru.
Listy střední velikosti, vejčité, v mládí zelené, květy čistě bílé, mají příjemnou vůni. Remontantní, neustále bohatě kvete od jara do podzimu, květy jsou bílé, vonící, ve shlucích i jednotlivě. Plody středně velké (5-6,5 cm), hmotnost 90-100 g, kulovité, na pólech lehce zploštělé, při apexu brázdička s prominující typickou bradavkou, oplodí žluté, zrnité, tenké, spíše tuhé, snadno loupatelné, protože k dužnině nepřiléhá příliš pevně, bohaté na esenciální oleje.
Dužnina světle zelenožlutá až žlutá, středně jemná, velmi šťavnatá (až 46 %) a aromatická, mdle sladká, absolutně bez kyselin, někdy natrpklá, velmi aromatická, má 10 segmentů téměř bez semen. Chalazální skvrna krémově zbarvená, u některých klonů purpurová. Používá se jako podnož pro kyseloplodé, zákrskovitě rostoucí citrusy. Objevuje se ještě ve starých zahradách, kde ji hojně pěstovali muslimové a Izraelci.
Je velmi zajímavá z okrasného hlediska pro bohaté kvetení a plody, které dlouho vydrží na stromě. Klony 'Mills' a 'Millsweet' jsou poměrně málo známé ve Středomořské oblasti, i když jde o starou odrůdu. Uvádí se, že již v r. 1822 rostly v Jižní Americe. Jsou však poněkud nižšího vzrůstu, plody jsou menší, dužnina má sladší chuť a menší obsah kyselin. Nazývají se též "sladký citron", ve Francii jsou známé též pod názvem 'à Mamelon'. Klon 'Sniff' má mladé výhony fialové, oplodí i dužninu oranžovou. Klon 'de Tunisie' pochází z Tunisu, klon 'Marrakech' má 5-7 semen.
Tangelo 'ORLANDO' - Citrumelo Tangelo 'ORLANDO' - Citrumelo